TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Dział Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami

Wsparcie dla studentek i studentów ze szczególnymi potrzebami na Politechnice Wrocławskiej

Data: 26.02.2024

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Politechnika Wrocławska jest uczelnią otwartą i przyjazną dla wszystkich osób, w tym także osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami. Aby Uczelnia mogła je efektywnie wspierać, konieczna jest jednak wiedza prowadzących o tym, jakie mają potrzeby np. dotycząc prowadzenia zajęć, otrzymywanych materiałów dydaktycznych czy form egzaminowania. Dlatego też  zwracam się do Państwa z prośbą, aby o swoich potrzebach informować prowadzących już na początku semestru. Zapewni to Państwu lepszą dostępność edukacyjną i zapobiegnie nieporozumieniom. Przekazanie informacji dla prowadzących jest w Państwa rękach, a jeśli potrzebują Państwo pomocy, można się w tej i w każdej innej sprawie zwrócić do pracowników Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami. Zgodnie z obowiązującym Regulaminem Studiów, informację taką powinni Państwo przekazać w ciągu pierwszych czterech tygodni zajęć, ale zachęcam do zrobienia tego możliwie szybko.

Każda studentka i każdy student naszej uczelni może uzyskać profesjonalną pomoc psychologiczną. Informacje o darmowej i anonimowej pomocy psychologicznej na Uczelni i poza nią są dostępne na stronie Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO). Każda sytuacja, którą Państwo postrzegają jako trudną, może być omówiona z psychologiem – nie warto czekać na kryzys. Najprościej umówić się na konsultację przez aplikację.

Na każdym Wydziale i w Studium Politechniki Wrocławskiej działają Liderki i Liderzy Dostępności. Są to przeszkolone osoby, do których można zwrócić się z każdą trudną sprawą. Zachęcam do korzystania z tej możliwości. Więcej informacji o Liderach Dostępności oraz wizytówki Liderów Dostępności z poszczególnych jednostek dostępne są na stronie.

Do dyspozycji wszystkich studentów ze szczególnymi potrzebami jestem ja oraz pracownicy Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami - Wyb. Wyspiańskiego 23-25, bud. C-13, pok. 1.09, poniedziałek – piątek 8:00 - 14:00, tel. 71 320 43 20, pomoc.n@pwr.edu.pl.

Jeśli chcieliby Państwo otrzymywać wszystkie informacje przeznaczone dla studentów z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami, a nie zgłosili się Państwo do tej pory do naszej bazy, można to zrobić, pisząc maila na adres pomoc.n@pwr.edu.pl. Będziemy przekazywać tą drogą również informację o warsztatach psychoedukacyjnych i innych formach wsparcia. Zapraszamy również na stronę ddo.pwr.edu.pl/dla-studentow.

W Politechnice Wrocławskiej prowadzimy szereg działań wspierających studentów z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami w procesie edukacji. Są to m.in. przyjęte regulacje w Regulaminie studiów, uruchomione usługi dla tej grupy studentów (m.in. asystenci edukacyjni, adaptacja materiałów edukacyjnych dla osób niedowidzących i niewidomych, dodatkowe kursy językowe, wypożyczalnia technologii asystujących).

Studenci z orzeczoną niepełnosprawnością otrzymują stypendium, którego wysokość jest zależna od stopnia orzeczenia o niepełnosprawności. Niezależnie od tego stypendium, do końca marca 2024 r. można wnioskować o środki z programu PFRON „Aktywny Samorząd”. Więcej informacji o pomocy materialnej dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby z poważnymi problemami zdrowotnymi oraz z niepełnosprawnościami mogą także aplikować o Stypendium Specjalne  Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia.

Życzę Państwu udanego semestru!

dr hab. inż. Katarzyna Jach, prof. uczelni

Pełnomocniczka Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami