TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Dział Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Data: 23.02.2024

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Od 2001 roku obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, jego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych.

DEPRESJA

Depresja jest jedną z coraz częściej występujących chorób XXI wieku. Z roku na rok staje się co drugą przyczyną zgonów w społeczeństwie. Można o niej mówić jako chorobie cywilizacyjnej. Co druga osoba doświadczyła, doświadcza lub będzie doświadczać depresji w toku swojego życia.

Według WHO choroba ta należy do głównych przyczyn niezdolności do pracy, nauki oraz niepełnosprawności. Dane odnoszące się do Polski, wskazują, że ok. 1,5 miliona ludzi choruje na depresje. Choroba dotyka więcej kobiet niż mężczyzn.

PRZYKŁADOWE OBJAWY

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, dotyka wszelkie sfery życia i skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Choroba miewa różne oblicza, podłoże oraz nasilenia. Dlatego leczenie depresji powinno być poprzedzone odpowiednią diagnostyką i przebiegać w zindywidualizowany sposób, nie na własną rękę.

Jeśli chodzi o skalę epizodów depresyjnych mogą być lekkie (osoba jest w stanie chodzić do pracy, utrzymywać życie towarzyskie, kosztem ukrywania przed bliskimi swojego stanu psychicznego), przez umiarkowane, po zaawansowane (zazwyczaj życie takiej osoby staje się codzienną męką, bez perspektywy na lepsze jutro).

Człowiek przestaje cieszyć się z dotychczasowych aktywności, wydarzeń, przyjemności. Są dla niego obojętne i odczuwa pustkę. Jest mu wszystko jedno.  Zaczyna odczuwać ciągłe zmęczenie, brak siły na podstawowe czynności jak zjedzenie posiłku, wzięcie prysznica. Zdarza się, że przestaje wstawać z łóżka z braku sił. Cały czas towarzyszą myśli depresyjne, charakteryzujące się pesymistyczną oceną stanu teraźniejszego oraz przyszłego.

PRZYCZYNY DEPRESJI
Jest wiele możliwości występowania depresji. Choroba może wynikać z zaburzonego funkcjonowania mózgu, w którym produkcja i poziom związków chemicznych niepoprawnie przenoszą informacje pomiędzy neuronami.

Inną możliwością mogą być niepoprawne schematy myślowe, które tworzą fałszywy obraz świata danej osoby. Kolejnym powodem może być trudna sytuacja życiowa, utrata bliskiej osoby, trauma seksualna czy zaburzone relacje z rodzicami.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
Pomocy najlepiej szukać u psychologa i psychiatry. Możliwe, że oprócz psychoterapii,  będzie potrzeba wprowadzenia farmakoterapii.

Jeśli chodzi o Politechnikę Wrocławską, wszyscy studenci oraz pracownicy mogą skorzystać z darmowej pomocy psychologicznej: ddo.pwr.edu.pl/dla-studentow/wsparcie-psychologiczne.

 

Autorka: Kamila Foremny, Liderka Dostępności z W12N

Politechnika Wrocławska © 2024